İPKB

‘İPKB olarak başta depremle ilgili olmak üzere toplumsal fayda üreten yenilikçi projeler geliştiriyor, bu projeleri uluslararası standartlara uygun ve etkin bir şekilde İstanbul'da hayata geçiriyoruz.’

DİREKTÖRÜN MESAJI

DİREKTÖRÜN MESAJI

Geleceğimizi Güçlendiriyoruz

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin direktörü olarak bu mesajı sizlerle paylaşmak benim için bir övünç kaynağı. İPKB olarak yürüttüğümüz İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) ülkemizde uygulanan ilk risk azaltma projesidir.  İSMEP, bugün afet oluşmadan önlem alma yaklaşımının sadece ülkemizde değil, dünya üzerinde de en başarılı örneklerinden biri. Projemiz, acil durum hazırlık kapasitesinin artırılması, öncelikli kamu binaları için sismik riskin azaltılması ve imar ve yapı mevzuatının uygulanması olarak üç temel birleşenden oluşuyor. .

İstanbul halkına “Güvenli Şehir Güvenli Yaşam” sloganı ile ulaştırdığımız projemizde bugüne kadar yaklaşık 1.009.123 kişiye eğitimler yoluyla ulaşıldı. 265.133 İstanbullu ise ‘Güvenli Yaşam Eğitimleri’yle gönüllü oldu. Bu süreçte 6.5 milyona yakın eğitim materyali halkımızla paylaşıldı.

Okullar, hastaneler, yurtlar, sosyal hizmet binaları ve idari binalardan oluşan 1258 öncelikli kamu binası projemiz kapsamında güçlendirildi veya yıkılarak yeniden yapıldı. 2016 yılı itibarı ile güçlendirilen veya yıkılarak yeniden inşa edilen okul sayısı 944’e ulaştı. Böylelikle daha güvenli okullarda öğrenim gören öğrenci sayımız 1.5 milyonu aştı.

İstanbul’u kişi ve kurumlar düzeyinde afetlere dirençli bir şehir yapmayı hedefleyen projemizde ulaşılan sonuçlar bunlarla sınırlı değil. 2006 Şubat ayında başladığımız çalışmalarımızda çok önemli mesafeler kat ettik.

Tüm bileşenlerimiz altında sürdürdüğümüz çalışmalarımızı, modern afet yönetimi ilkeleri doğrultusunda, uluslararası gelişmeleri de yakından takip ederek, tüm paydaşların ve kaynakların etkin katılımının sağlandığı bütünleşik bir yapıda ele alıyor ve toplum tabanlı bir yaklaşıma sahip olacak şekilde geliştiriyoruz.

Projemizin geri planında pek çok kişinin, kurum ve kuruluşun, değerli paydaşlarımızın emeği ve desteği var. Geleceğini güçlendirdiğimiz İstanbul için duyduğumuz heyecanı bizlerle paylaşan herkese teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Kazım Gökhan ELGİN

İPKB Direktörü

İSMEP

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP), 2006 yılında İstanbul Valiliği bünyesinde kurulan İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından yürütülen İstanbul’da deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasına yönelik çalışmaların yapıldığı Türkiye’nin ilk risk azaltma projesidir.

İSMEP Projesi, Dünya Bankası ile yapılan 310 Milyon Avro’luk kredi anlaşması ile başlamıştır. Bugün ise projenin bütçesi Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve İslam Kalkınma Bankası’nın da katılımıyla,78 Milyar Avro’ya ulaşmıştır.

Devamını okumak için tıklayın

ORGANİZASYON ŞEMASI

İLETİŞİM

M.Kemalettin Mah. Tiyatro Cad. No:8 34126 Beyazıt İSTANBUL

+90 (212) 518 55 00

+90 (212) 518 55 05

info@ipkb.gov.tr

İSTANBUL'DA DEPREM RİSKİ

2003 yılında hazırlanan İstanbul Deprem Master Planı’na göre, İstanbul’da 30 yıl içinde büyük bir deprem olma olasılığı %62 ± 12 olarak tahmin edilmektedir. GeoHazards International’ın yaptığı araştırmaya göre İstanbul, dünyada en yüksek deprem riskine sahip üç şehirden biridir. Doğabilecek olası sonuçlar açısından ise en çok risk taşıyan şehir olma niteliğine sahiptir.

AMACIMIZ

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) olarak “Geleceğimizi Güçlendiriyoruz” sloganı ile 2006 yılında başlattığımız İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında, İstanbul’da yaşanabilecek olası bir depreme karşı can ve mal kaybını azaltmak için çalışıyor, daha güvenli yarınların temelini atmayı amaçlıyoruz.