12 Kasım Düzce Depremi Anma Programı Gerçekleşti

Düzce Depreminin 17’inci yıldönümünde hayatını kaybedenler 710 vatandaşımız için anma programı düzenlendi.  

9 Kasımda 1999 yılında ülkemizin yaşadığı 2 büyük depremin ardından İstanbul’da yaşanması beklenen olası depreme karşı hazırlık çalışmaları kapsamında, İSMEP Projesi ile gerçekleştirilen çalışmaları yerinde görmek için İstanbulda gelen heyetin ardından 12 Kasımda Düzce’de anma programı gerçekleştirildi.  

Yaşanılan depremlerin de kaybettiğimiz vatandaşların da unutulmadığına vurgu yapılan program Düzce Anıt Park Meydanı’nda gerçekleşti.  

Kızılay Düzce Şube Başkanı Kemal Demir’in açılış konuşmasını ardından Düzce Vali Yardımcısı … konuşması ile panel bölümüne geçildi. Panele Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Düzce Üniversitesinden konuşmacıların yanı sıra Prof. Dr. Shigeru Kakumoto, Prof. Dr. Koji Yoshikawa, Dr. Yoshio Kajitani ve İstanbul Valiliği  İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü Kazım Gökhan Elgin katıldı.  

Sayın Elgin konuşmasında İPKB olarak kuruldukları 2006 yılından bu yana İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında İstanbul’da yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Telsiz sistemlerinin geliştirilmesinden ilgili kurumların kurumsal kapasityelerinin arttırılmasına, komuta merkezlerinin inşa edilmesinden toplumun bilinçlendirilmesi eğitimlerine, kamu binalarının güçlendirilmesi ve  yeniden yapımından tarihi yapılardaki risklerin azaltılmasına kadar bir çok konuda çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini belirten Elgin şu an inşası devam eden Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kullandıkları teknolojilere, sismik izolasyonun önemine ve gerçekleştirilen projelerde hem depreme dayanıklı hem enerji verimli geleceğin yapılarını oluşturma yaklaşımlarına değindi. Sadece hastane yapıları değil okul binaları, yurt binaları, diğer sağlık yapıları, sosyal hizmet binaları gibi kamuya ait binaların hepsinde çalışma yaptıklarını belirten Elgin 10 yıl içerisinde 1287 tane kamu binasının güçlendirme ve/veya yeniden yapımını gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçirilerek panel sonlandırıldı.    

Türkiye 1999 yılınsa 2 büyük depremle sarsıldı  

17 Ağustos 1999’da yerel saatle 03:02’de Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde merkez üssü Gölcük olan Marmara Depreminden 87 gün sonra, henüz depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, 12 Kasım 1999’da saat 18:57’de 7,2 Mw büyüklüğünde merkez üssü merkez üssü Düzce olan ikinci bir deprem yaşandı. Bir çok vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu depremler ülkemiz ve dünya tarihinin en büyük yıkımlarından biri olmuştur.