B Bileşeni

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi; İPKB olarak, İSMEP Projesi kapsamında okul, hastane, yurt, idari ve sosyal hizmet binalarını depreme karşı dayanıklı, güvenli, modern ve enerji verimli binalar haline getirmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda kamu binalarının güçlendirme ve yeniden yapım çalışmalarını yürütüyor, kültürel miras kapsamındaki yapıları gelecek nesillere ulaştırabilmek için bu yapıların maruz kaldıkları sismik risklerin giderilmesini sağlıyoruz.

Çocuklarımızın okuduğu okullar, tüm vatandaşlarımızın hizmet aldığı hastaneler, idari ve sosyal kurumlar... İstanbul halkıyla doğrudan buluşan bu yapıları sorunsuz hizmet verebilmeleri için depreme karşı güçlendiriyor ya da yeniden yapıyoruz. İstanbul’un tüm ilçelerine yapılan çalışmalarla toplam 1.570 kamu binasında depreme karşı yeniden yapım ve güçlendirme çalışmalarına imza attık.

İSMEP kapsamında 1.336 eğitim kurumunu güçlendirdik ve yeniden yaptık. Böylece yaklaşık 5 milyon metrekarelik okul binasını depreme karşı güçlendirerek 1.7 milyondan fazla öğrencinin daha güvenli binalarda öğrenim görmesini sağladık.

Okullarda gerçekleştirdiğimiz güçlendirme/yeniden yapım çalışmaları ve afet acil durum planları ile Türkiye, Birleşmiş Milletler’in yürüttüğü Okul Güvenliği Programı’nda “Lider Ülke” olarak seçildi. Aldığımız bu değerli unvan ile deneyimlerimizi diğer ülkelerle de paylaşmaya başladık.

Projemiz bünyesinde 115 hastane, poliklinik ve sağlık ocağı binasını depreme karşı dayanıklı hale getirdik. Yaklaşık 1 milyon metrekarelik kapalı alana sahip, İstanbul’un en önemli 3 hastanesini ise yıkıp yeniden yapıyoruz. Bu hastanelerimizin deprem anında bile kesintisiz hizmet verebilmesi için her yapıya özel tasarlanan sismik izolatör sistemini kullanıyoruz.

  • Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  • Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi
  • Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

Bu hastanelerimiz haricinde, sismik izolatör teknolojisi ile güçlendirilen dünyanın en büyük hastanesi unvanına sahip olan Marmara Üniversitesi Başıbüyük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni modern ihtiyaçlara da cevap verebilecek şekilde projelendirerek depreme karşı dayanıklı hale getiriyoruz.

Türkiye’nin en modern kadın doğum ve çocuk hastanesi olan Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ni de İstanbul halkının hizmetine kazandırdık. Hastaneyi hizmet kalitesi ve teknolojisi ile Avrupa standartlarına uygun olarak inşaa ettik. Bununla birlikte hastanenin mimarisinde çocuklar için özel bölümler de tasarladık.

Çalışmalarımız kapsamında üç imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul’da kültürel mirasın korunmasına yönelik projeleri de hayata geçirdik.

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde bulunan, aralarında Yıldız Sarayı, Topkapı Sarayı gibi tarihi ve kültürel miras kapsamındaki önemli yapıların da bulunduğu 26 tarihi yapı kompleksinde yer alan 176 binanın envanterinin çıkarılmasını, sismik risklerinin değerlendirilmesini ve sonuçlarının kullanılabilmesi için özel bir veri tabanına aktarılarak yetkililer tarafından takip edilmesini sağladık.

Ayrıca, Türkiye’de kültürel ve tarihi mirasın korumasına yönelik temel ilkeleri içeren ilk “Koruma Tüzüğü”nü hazırladık.