A Bileşeni

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi; İPKB olarak, İstanbul halkının olası bir afete karşı hazırlıklı olması için il genelindeki kamu kurumlarının acil durum müdahale kapasitelerini güçlendiriyor ve İstanbul halkının afete karşı bilinçlenmesi için çalışmalar yapıyoruz.

İSMEP Projesi kapsamında; İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün (İstanbul AFAD) kurumsal kapasitesinin arttırılması çalışmalarını yürütüyoruz. Bununla birlikte; afet ve acil durumlara ilk müdahale eden kurumlar olan, “İstanbul AFAD Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü”, “Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE)”, “İstanbul Emniyet Müdürlüğü”, “İstanbul Jandarma Komutanlığı” ve “Kızılay”ın ihtiyaç duyduğu ekipmanların tedariğini gerçekleştiriyor; hızlı iletişim, iş birliği ve koordinasyon için ihtiyaç duyulan altyapıların yapımı ya da yenilenmesi çalışmalarını üstleniyoruz.

A BİLEŞENİ olarak tanımladığımız bu çalışmalarda ayrıca halkımızın afet karşısında daha bilinçli ve hazırlıklı olması için eğitim çalışmaları da yürütüyoruz. 2006 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz “Güvenli Yaşam Eğitimleri” ile 1.7 Milyon  kişiye ulaşıldı ve 265.134 İstanbullu’nun Güvenli Yaşam Gönüllüsü olmasına katkı sağladık. Temel amacımız bu sayıyı daha da arttırmak ve yaşanabilecek bir deprem karşısında oluşacak can ve mal kaybını en aza indirmektir.