2. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı Gerçekleşti

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü Kazım Gökhan Elgin mimarlık ve yapı sektörünün bir araya geldiği 2. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı’na konuşmacı olarak katıldı.

Bu sene Dünya Çevre Haftası’na özel olarak programlanan 2. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı 8 Haziran Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleşti. Yeşil yapılaşmada kentsel dönüşüm fırsatı konulu konferansta İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin, kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul’da gerçekleşen eğitim ve hastane yapılarının yeşil bina kriterleri doğrultusunda yenilenmesi, yeniden yapılması, süreçler, ilkeler, standartlar, stratejiler ve şantiye uygulamaları ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Sürdürülebilir mimari ve kentsel tasarım alanlarında önemli projelere imza atan Studio Libeskind Başkanı Mimar Yama Karim, RIBA Ödüllü Mimar Stefan Behnish ve dünyaca ünlü Ekolojist Gary Grant gibi bir çok profesyonel ile aynı platformda konuşmacı olan Elgin, İPKB olarak yürüttükleri İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında neler yaptıklarına, neden bu projeye ihtiyaç duyulduğuna, ülkemizin deprem gerçeğine ve bugüne kadar depreme hazırlık çalışmaları kapsamında gerçekleştirmiş oldukları çalışmalara değindi.

Binaların nasıl seçildiğine açıklık getiren İPKB Direktörü, bu kapsamda 12’a yakın kamu kurumuna hizmet verdiklerini de sözlerine ekledi.

İstanbul’un 3 önemli hastanesi olan Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devam eden yeniden yapım çalışmalarında sismik izolatör kullanıldığına vurgu yapan Elgin, aynı zamanda hastanelerde kullanılan tüm malzemelerin yeşil bina konseptine uygun olduğunu da sözlerine ekledi. Bu hastaneler Türkiye’nin ilk LEED sertifikasına aday kamu hastaneleri olma özelliği taşıyor.

İPKB, İSMEP Projesi kapsamında 1064 okul binasında yeniden yapım ve güçlendirme çalışmaları yaptı. 48’i hastane olmak üzere 109 sağlık binasında, 54 idari binada, 38 yurt binası ve 22 sosyal hizmet binasında olmak üzere toplam 1287 kamu binasında depreme karşı yeniden yapım ve güçlendirme çalışmaları kapsamında çalışmalar gerçekleşti.