Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı İstanbul’da gerçekleştirildi

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda 24-29 Ağustos 2014 tarihleri arasında Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşması Başbakan Yardımcısı Beşir ATALAY tarafından yapıldı. Başbakan Yardımcısı Atalay konuşmasında “Bu toplantının İstanbul ve Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek İstanbullular olarak sıralasanız, ‘İstanbul’un en önemli sorunu ne?’ diye sorduğunuzda, herkes ‘kısa veya uzun vadede depremdir’ diyecek. Diğerlerinin hepsi ondan sonra gelir” dedi.

Konferansın danışma kurulunda yer alan İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin “Okulların Depreme Karşı Güçlendirilmesi” konulu oturuma başkanlık yaptı. Sözkonusu oturumda İSMEP projesi kapsamında yapılan çalışmaların sunumları ile birlikte, İran’da yapılan okul güçlendirme çalışmaları ve BM’nin bölgede yaptığı çalışmalar olmak üzere 6 takdim gerçekleşti. Konferansın en kalabalık ve katılımcı oturumlarından birinin gerçekleştiği toplantıda, İSMEP’in okullar özelinde yaptığı çalışmalar takdir topladı ve bütün dünyaya örnek teşkil etmesi gerekliliği vurgulandı. İPKB Direktör Yardımcısı Fikret Azılı da konuşmacı olarak “Kentsel Deprem Tehlikesi: Yapısal ve Yapısal Olmayan Tehlikeler” konulu oturuma katılarak, İSMEP projesi hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Destekçileri arasında İPKB’nin de yer aldığı konferansta katılımcıları bilgilendirmek üzere İSMEP standı konferans süresince ziyaretçilere hizmet verdi. Stantta katılımcıların bilgilendirilmesinin yanı sıra İSMEP projesi rehber kitapları ve İSMEP ile ilgili diğer materyaller de ziyaretçiler ile paylaşıldı. Ayrıca konferans sırasında davetli konuşmacıların sunumları, makaleleri ve bildirilerinin yer aldığı “Geotechnical, Geological and Earthquake Engineering” adlı kitap İstanbul Proje Koordinasyon Birimi desteğiyle dünya çapında bir uluslararası yayıncı olan Springer firmasına hazırlatıldı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Avrupa Deprem Mühendisliği Birliği (European Association For Earthquake Engineering), Avrupa Sismoloji Komisyonu (European Seismological Commission) ve Türkiye Deprem Vakfı Deprem Mühendisliği Komitesi tarafından ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen konferansa 71 ülkeden 1500’ün üzerinde davetli katılmıştır. 13 konuşmacı, 40 tematik ders, 750 sözlü ve 800 görsel sunumun yapıldığı konferans 29 Ağustos Cuma günü sona erdi.