Cumhurbaşkanı Erdoğan Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Açılışını Yaptı

İstanbul Valiliği bünyesinde, başta deprem olmak üzere doğal afetlere karşı kamu binalarını güçlendirmek için il genelinde önemli projelere imza atan İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin 2012 yılında yeniden yapımına başladığı Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşti.

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra; Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin katıldı.

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sağlık tesislerinin tamamı İstanbul’un depreme ve acil duruma hazırlık projeleri kapsamında inşa edildi. Böylece bir yandan depreme dayanıksız hastane binalarını yıkıyor, bir yandan da hem kapasite genişlemesi hem modernizasyonla şehrimize her biri kendi alanında Avrupa hatta dünya çapında sağlık tesisleri kazandırıyoruz.” şeklinde İPKB’nin İSMEP Projesi kapsamındaki çalışmalarına değindi.

Tören konuşmanın ardından protokolün açılış kurdelesini kesmesiyle sona erdi.

Ümraniye’nin Avrupa Standartlarında Yeni Hastanesi

Toplam 100 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan yeni hastane sadece Ümraniye değil, tüm bölgeye hizmet verecek olmasıyla da öne çıkıyor. 477 yatak kapasiteli hastanenin 66 yoğun bakım yatağı ile birlikte toplam yatak sayısı 500’ün üstüne çıkıyor.

İPKB tarafından, 115 Milyon TL’ye Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, sismik veriler dikkate alınarak depreme karşı yeniden yapıldı.

Hastanenin mimarisinde, çocuklar için özel olarak tasarlanan bölümler dikkat çekiyor. Ana binadan ayrı olarak dış cephesi gökkuşağı renklerinden esinlenilerek renkli panellerle kaplanan hastane, bu sayede çocukların hastane korkusunun da önüne geçmeyi başarıyor.

Hizmet kalitesi ve teknolojisi Avrupa standartlarına uygun olarak inşaa edilen hastane, uluslararası geçerliliği olan Yeşil Bina kriterlerini yerine getirecek şekilde özel olarak tasarlandı.

Depreme Karşı Güçlü Hastaneler için 1,5 Milyar TL

İPKB tarafından İSMEP kapsamında güçlendirme ve renovasyon çalışmaları tamamlanarak hizmete giren Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Validebağ ek hizmet binası ve 1. etabı tamamlanan Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de açılışı gerçekleşti.

Yaklaşık 40 Milyon TL’ye güçlendirilen hastaneler toplam 27.632 metrekare alana konumlandırıldı.

10 Milyon TL’ye depreme karşı güçlendirme çalışması yapılan Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Validebağ ek hizmet binası 50 poliklinik ve 6 ameliyathanesinin yanı sıra tek ve çift kişilik olacak şekilde toplam 77 nitelikli yatak kapasitesine sahip.

Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 1. etabı ile 300 yataklı 50 poliklinik servisi ile hizmete girmiş olup, her iki hastanenin de yatak sistemi koğuş sisteminden nitelikli oda sistemine geçirildi. 2. etap güçlendirilmesi devam eden hastanenin inşaası tamamlandığında toplam 60 poliklinikli ve 400 yatak kapasiteli olması planlanmaktadır.

Marmara Üniversitesi Başıbüyük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan güçlendirme çalışmaları ise devam ediyor. Sismik izolatör teknolojisi ile güçlendirilen dünyanın en büyük hastanesi unvanına sahip olan hastanenin çalışmalar sonunda günde 10 bin kişiye hizmet verecek.

Depreme karşı hazırlık çalışmaları kapsamında yeniden yapımı devam eden Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İPKB’nin sağlık yatırımları toplamda yaklaşık 1 milyon metrekarenin üzerine ve 1,5 Milyar TL’ye ulaşmış durumda.