Dördüncü Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı Gerçekleşti

1999 Marmara Depremi’nin 18. yıldönümünde Başbakan Binali Yıldırım’ın da katılımıyla  Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı Kocaeli’de gerçekleşti.

“Depreme Riskinin Azaltılması” başlığı altında 16-17 Ağustos’ta gerçekleştirilen çalıştaya konusunda uzman ulusal ve uluslararası katılımcılar katkı sağladı.

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü Kazım Gökhan Elgin de çalıştayda Marmara ve Düzce Depremleri sonrasında, yaşanılan depremlerden ve deprem sonrası süreçlerden dersler çıkardıklarını ve bu acıların tekrar yaşanmaması için İSMEP Projesi kapsamında proaktif olarak çalışmalarını yürüttüklerini kaydetti. İstanbul’da beklenen olası depreme hazırlık çalışmaları ve bu çalışmalar kapsamında gerçekleştirdikleri yatırımlara ayrıntılı şekilde değinen Elgin, ileriki süreçte de bu çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini söyledi. Söz konusu deprem riskini azaltma çalışmaların ekonomik etkilerini de paylaşan Elgin, bu konuda farklı senaryolar için değerlendirmeler yaptıklarını aktardı. Elgin bu hesaplamalara göre baz senaryoda deprem öncesinde harcanan tutarın deprem sonrasında ekonomiye 7-12 kat fazlasıyda döndüğüne vurgu yaptı.