Enerji Verimli Akıllı Okul Toplantısı 13 Şubat 2013 Günü Yapıldı

Toplantı; İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü Kazım Gökhan Elgin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği Daire Başkanlığı’ndan Özden Kaya ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Daire Başkanlığı’ndan Mehmet Aşker, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Kamil Erozan ve Helenik Kalkınma Fonu Yöneticisi Kostas Zaimis, KartECO’dan Apostolos Karteris ve Andreas Mermigkas, Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zeynep Gürel, Temiz Dünya Ekolojik Çözümler Platformu’ndan Senem Gencer’in ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

Toplantıda İSMEP hakkında bilgilendirme yapan Sn. Kazım Gökhan Elgin, bu güne kadar İstanbul genelinde 481 okulu güçlendirdiklerini 111 okulu ise yıkıp yeniden inşa ederek depreme karşı zarar görebilirliklerini en aza indirdiklerini belirti. Ayrıca bu binaların sadece yapısal dayanımlarını artırmadıklarını ayrıca çatı yenileme, mantolama, tesisatların ve ıslak zeminlerin yenilenmesi gibi modernize çalışmalarını da yaparak okullarımızın enerji tasarrufuna katkı sağladıklarını söyleyen Sn. Elgin bu okulların idareleri ile görüştüğümüzde ya da faturalarını eskisi ile karşılaştırdığımızda güçlendirme yapılan okullarda bile %40’a yakın enerji tasarrufu sağladıklarını bildirdi.

(İSMEP) kapsamında yıkılıp yeniden inşa edilen okullar arasından seçilen Kazım Karabekir İlk ve Ortaokulu’nda kurulan güneş panelleri, güneş ağacı ve solar performans izleme sisteminden oluşan Güneş Enerji Sistemi ile Enerji Verimli Akıllı Okul Projesi hakkında bilgi veren İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Muammer Yıldız projenin diğer okullarda da yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı. Enerji maliyetinin yüksek olduğu ülkemizde enerji tasarrufunun önemine değinen İstanbul Vali Yardımcısı Sn. Harun Kaya, bu okulda okuyan çocukların enerji tasarrufunu yaşayarak öğreneceklerini ve bunu hayatlarında uygulayabileceklerini belirterek yenilenebilir veya yeşil enerjiye daha fazla yönelmemiz gerektiğini aktardı.