Eyüp Gümüşsuyu Ortaokulu eğitimin hizmetinde

İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), tarafından İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (ISMEP) kapsamında Eyüp’te yıkılıp yeniden yaptırılan Eyüp Gümüşsuyu Ortaokulu törenle hizmete girdi.

Törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Hayrettin Çelik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İPKB Genel Koordinatörü Kazım Gökhan Elgin, Eyüp Kaymakamı Ali Taşkın Balaban, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, İl Genel Meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul’da deprem gerçeğinden hareketle risk altındaki okul ve hastanelerin İl Özel İdaresi tarafından yenilendiğine dikkat çekerek “2013 senesi oldukça verimli bir yıl oldu. İl Özel İdaremiz eğitim yatırımlarını birinci plana aldı. Müthiş bir performans göstererek bu yıl 105 okulu ve 2 bin 983 dersliği eğitim hizmetine sundu. Yeni yaptığımız okullarla da 53 bin 900 olan derslik sayımıza 5 bin ilave derslik sağlamış olduk. Bu İstanbul’umuzun eğitim tarihinde eğitime yatırım hususunda yaptığı en büyük yatırımdır. Bir yıl içinde yüzde 10 artış demektir” dedi.

İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Hayrettin Çelik eğitimi öncelikli sektör olarak kabul ettiklerini ifade ederek, “İdaremiz, 2003 yılından itibaren yaptığı bin 423 okulla bir rekora imza atmıştır. 10 yıl içerisinde yaklaşık 34 bin 423 dersliği eğitim-öğretimin hizmetine sunmuştur. İSMEP projesiyle inşaatı tamamlanan depreme dayanıklı okul binası 791’e çıktı. 1 milyonun üzerinde öğrenciyi güvenli binalara yerleştirmiş olmanın yanında akıllı bina ve yeşil bina konseptiyle enerji maliyetlerini düşüren, bakım gerektirmeyen daha modern eğitim tesisleri gelecek nesillere de hizmet verecek şekilde tasarlanarak yapıldı” diye konuştu.

Açılış töreninde Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu Eyüp’te çok ciddi eğitim hamlelerinin hayata geçirildiğini belirterek destekleri için emeği geçen herkese teşekkür etti. Eyüp Belediyesi olarak 43 bin öğrencinin eğitimine katkı sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütcü ise önceden 8 derslikten ibaret okulun yıkılıp yeniden yapılarak derslik sayısının 3 katına çıkartıldığına ve öğrencilerin modern, dayanıklı ve donanımlı bir okulda eğitim alacaklarına vurgu yaptı.

5 milyon 500 TL bedelle yaptırılan yeni okulun derslik sayısı 8’den 24’e çıkarıldı. Okulda ayrıca 2 fen bilgisi Laboratuvarı, 2 bilgisayar, 1 resim, 1 müzik ve 1 iş teknik dersliği yer alıyor. 5 bin 768 metrekare alanda kurulan okulda 720 öğrenci eğitim görecek.

2006 yılında hayata geçirilen İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında, muhtemel afetlere karşı İstanbul’da başta okullar, hastaneler olmak üzere kamu binaları, tarihi eserler, haberleşme ve tüm altyapı sistemleri yenileniyor.