Filipinlerden İPKB’ye Üst Düzey Ziyaret

1200km uzunluğundaki Filipin fay hattı üzerinde bulunan Filipinler Cumhuriyeti Devleti, İSMEP kapsamında İstanbul’da gerçekleştirilmekte olan deprem riskini azaltma ve olası depreme hazırlık çalışmalarını yerinde incelemek ve bu süreçte edinilen bilgi birikimlerinden faydalanmak için projenin yönetimini gerçekleştiren İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’ne üst düzey ziyarette bulundu.

Görüşmeye Filipinler’den Maliye Bakan Yardımcısı Paola Alvarez, Devlet Başkanlığı Ofisi Müsteşarı Ferdinand B. Cui, Jr., Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Afet Risk Yönetimi ve İklim Değişikliği Müsteşarı Renato Solidum, Jr., Bayındırlık ve Yol İşleri Bakanlığı Müsteşarı Karen Jimeno, Ulusal Ekonomi ve Kalkınma Birimi Direktörü Roderick Planta, Ulusal Ekonomi ve Kalkınma Birimi Direktörü Remedios Endencia, Sivil Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Kristoffer James Purisima, Kapalı Yerleşik İdareler Birimi Direktörü Guiller Asido, Sigortacılık Komisyonu Komisyon Başkanı Ferdinand Florendo, Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri Revsee Escobedo, Maliye Bakanlığı Uluslararası Finansman Direktörü Donalyn Minimo , Temsilciler Meclisi Baş Hukuki Danışmanı Vincent N. Aureus ve Konut ve Kentsel Kalkınma Konseyi Direktörü Mylene Rivera’nın yanı sıra Dünya Bankası’ndan Afet Risk Yönetimi Kıdemli Uzmanı Dr. Alana Leigh Simpson, Afet Risk Yönetimi Kıdemli Uzmanı Elif Ayhan, Belediye Yatırımları Kıdemli Mühendisi Artessa-Saldivar Sali, Afet Risk Yönetimi Kıdemli Uzmanı Lesley Jeanne Yu Cordero, Afet Risk Yönetimi Uzmanı Ayşe Erkan ve Afet Risk Yönetimi Analisti Pınar Arıkan eşlik etti.

İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin tarafından kabul edilen heyete öncelikle projenin sunumu yapılarak genel bilgi verildi.

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında İstanbul AFAD için inşa edilen Hasdal Komuta Kontrol Merkezi’ni inceleyen heyet,  ziyaretine Dünya’nın sismik izolatör teknolojisi kullanılarak güçlendirilen en büyük hastanesi olan Marmara Üniversitesi Hastanesi Başıbüyük yerleşkesi ve ayrıca gene sismik izolatör teknolojisinin kullanılarak yıkılıp yeniden inşa edilen ve tamamlandığında LEED Gold Sertifikası alacak olan çevreci teknolojilerle donatılmış Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve deprem riskine karşı güçlendirme çalışmaları devam eden Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu ile devam etti. Heyet, ziyaretinin son gününde Bağcılar Belediye Başkanı tarafından kabul edildi. Heyet, İPKB tarafından Pilot Belediye olarak seçilen Bağcılar Belediyesi’nde oluşturulan Elektronik Belge Yönetim Sistemi’nin aktarıldığı toplantının ardından, Kültürel Miras kapsamında İPKB tarafından projesi hazırlanan bir çok tarihi yapıdan biri olan Aya İrini’yi ziyaret etti.

Gerçekleştirilen çalışmalara duydukları hayranlığını belirten Filipinler Heyeti’nden Maliye Bakan Yardımcısı Paola Alvarez, edindikleri bu bilgilerin çok değerli olduğunu ve İPKB’nin vizyoner yaklaşımlarını çok başarılı bulduklarını dile getirdi. Kendi ülkelerinde uygulamak istedikleri risk azaltma projesi için İSMEP’i rol model almak istediklerini her fırsatta vurgulayan heyet, İPKB ile bu kapsamda bilgi ve tecrübe paylaşımından büyük memnuniyet duyacaklarını ifade ederek İstanbul’dan ayrıldı.