İPKB 10. Yılını Kutluyor

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) İSMEP kapsamında deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası hazırlık, zarar azaltma, müdahale ve iyileştirmeye yönelik destekleyici ve önleyici çalışmalarına 2006 yılından bu yana hız kesmeden devam ediyor.

 

Türkiye’de ilk kez bir risk azaltma projesini yerinden uygulamak üzere İstanbul Valiliği bünyesinde kurulan İstanbul Proje Koordinasyon Birimi, afet oluşmadan önce önlem almanın tüm dünyadaki en başarılı örneklerinden biri olan İSMEP Projesi kapsamındaki faaliyetleri uygulama ve denetleme görevini gerçekleştirmek için 2006 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor. “Dünyadaki en iyi risk azaltma projesi” olarak görülen İSMEP Projesi’nin deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasına yönelik çalışmaları ile İPKB 10 yıldır İstanbullular için çalışıyor.

10 yıl önce Hazine Müsteşarlığı’nın Dünya Bankası ile yaptığı kredi anlaşması ile başlanılan bu çalışmalar Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası’nın da katılımı ile devam ediyor.

Proje kapsamında 874 okulda yeniden yapım ve güçlendirme çalışmaları yapıldı. 13’ü hastane olmak üzere 80 sağlık binası, 32 idari bina, 14 yurt binası ve 10 sosyal hizmet binası da olmak üzere toplam 1258 kamu binasında depreme karşı yeniden yapım ve güçlendirme çalışmaları kapsamında çalışmalar yapıldı.

Acil durum hazırlık kapasitesinin arttırılması kapsamında İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) için haberleşme ve bilgi teknolojileri altyapısına sahip İstanbul’un iki yakası Hasdal ve Akfırat’ta iki yeni komuta merkezi inşa edildi.

Kamuoyu bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında düzenlenen Güvenli Yaşam Eğitimleri ile yaklaşık 1.009.128 kişiye eğitim verildi. 265.133 İstanbullu Güvenli Yaşam Gönüllüsü oldu.

Risk yönetimi konusunda gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar neticesinde edindiği bilgi birikimi ve deneyimi paylaşacak konuma gelen İPKB, İSMEP süresince edindiği bu deneyimleri 8 adet rehber kitapta bir araya getirerek her alanda çalışmalarına devam etmektedir.