İPKB, Uluslararası Mühendislik Forumu’nda Bilgi ve Tecrübelerini İslam Ülkeleri Müşavirleri ile Paylaştı

İslam Ülkeleri Müşavirler Federasyonu (FCIC), 25-26 Kasım 2016 tarihlerinde, “FCIC Uluslararası Mühendislik Forumu” toplantısını gerçekleştirdi. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen forum bu yıl İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (COMCEC) ve İslam İşbirliği Örgütü (OIC)etkinlikleri paralelinde İstanbul’da yapıldı.

Üye ülkelerdeki afet riskinin azaltılması  başlığında yapılan forum ile gelişmekte olan uluslararası Türk Mühendislik ve İnşaat sektöründeki firmaların da işlerini geliştirmeleri için bir platform sağlanması amaçlandı.

12 ülkeden 50’ye yakın kişinin katıldığı etkinliğe açılış konuşmacısı olarak katılan İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü Kazım Gökhan Elgin, İSMEP Projesi’ni tanıtan ve İPKB tarafından proje kapsamında proaktif olarak yapılan deprem hazırlık çalışmalarına ayrıntılı olarak değinen bir sunum paylaşarak katılımcıların konu ile ilgili sorularını yanıtladı.

İPKB çalışmaları yerinde değerlendirildi

Etkinliğin 2. gününde İPKB Direktör Yardımcıları Emin Atak ve Yalçın Kaya eşliğinde saha ziyaretlerinde bulunuldu. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ziyaretçilere projenin gelişim  süreci ve teknik detayları hakkında bilgi verildi. Beklenen depremde hastanelerde kullanılan sismik izolatörler ile deprem anında bile kesintisiz hizmet sağlanacağına vurgu yapılarak gezi sırasında katılımcıların soruları da yanıtlandı.

İslam Ülkeleri Müşavirler Federasyonu – FCIC, Türkiye’de bulunan bir İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) olup, 1986 yılında İslam Kalkınma Bankası himayesinde İstanbul’da kurulmuştur. Söz konusu kuruluş komite görev yönergeleri çerçevesinde üye ülkeler arasındaki işbirliğini artırmaya yönelik çeşitli projeler üretmekte ve mevcut projelere destek vermektedir.