İPKB, Yeniden Yaptığı Okullarla Arkitera İşveren Ödülü’nün Sahibi Oldu

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi, bu yıl dokuzuncu kez verilen Arkitera İşveren Ödülleri’nde İstanbul genelinde yeniden yaptığı 44 okulla ödül kazandı.

İlki 2005 yılında düzenlenen ve bu yıl dokuzuncu kez verilen Arkitera İşveren Ödülleri’nde Kamu Kategorisi’nin kazananı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) oldu. Mimar ve işverenin kamusal sorumluluklarının göz önünde bulundurularak kazananı belirlenen ödül, kamu ve özel sektördeki nitelikli mimari uygulamaları hayata geçiren kurumları onurlandırmak için veriliyor. Bina, bina grupları, mühendislik yapıları, iç mekan uygulamaları ve açık alan düzenlemelerinin de ödül kapsamında tutulduğu Arkitera İşveren Ödülleri’nde kazananlar adaylık yöntemi ile belirleniyor.

22 Aralık Salı günü, geçen yıl ödüle layık görülen yerlerden biri olan Kadıköy Moda Sahnesi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini bulan Arkitera İşveren Ödülleri’nde İPKB adına ödülü İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin aldı. Ayrıca projenin mimarları Uygur Mimarlık’tan Semra Uygur ve Özcan Uygur’a da plaketleri takdim edildi.

Kamu ve özel sektör olmak üzere iki farklı kategoride verilen Arkitera İşveren Ödülleri’nin sahipleri, 3 Ekim tarihinde gerçekleştirilen ve Cafer Bozkurt, Yüksel Demir, Bilge Kalfa, Doğu Kaptan ve Alper Ünlü’den oluşan seçici kurulun tercihleriyle belirlendi. Kamu Kategorisinde ödülün geçen yılki sahibi ise Şişhane Park Kentsel Meydan ve Yeraltı Otoparkı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmuştu.

44 Yenilenen Okul, Binlerce Mutlu Öğrenci

İPKB’nin, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında inceleme altına alınan okul ve hastane binaları, kamu binalarını depremlere karşı yeniden yapma ve güçlendirme çalışmalarını kapsıyor. Bugüne kadar 1250’ye yakın binayı İSMEP Projesi ile afetlere karşı hazır hale getiren İPKB’nin ödül aldığı 44 okul, İstanbul’un 14 farklı ilçesinde bulunuyor. Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Şişli, Üsküdar ve Zeytinburnu’ndaki okulların dağılımına bakıldığında ise 15 ilkokul, 17 ortaokul, 11 lise ve 1 özel eğitim ve mesleki eğitim merkezi olduğu görülüyor.

Yeniden yapılan okulların mimarisi ve malzemelerinde bir standart bulunmakla birlikte her bir okul bulunduğu çevreye uyum sağlaması için özel olarak projelendirildi. Bununla birlikte işletme ve bakım maliyetlerinin de minimumda tutulması için çalışıldı. İPKB yeniden yaptığı okullarla depreme dayanıklılığın yanı sıra estetik, çevreci ve eneri verimliliğine de önem veriyor.