İPKB’den Eyüp’te Eğitime Dev Hizmet

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından İstanbul’da gerçekleşebileceği öngörülen depremin muhtemel zararlarını en aza indirmek için yürütülen İSMEP Projesi kapsamında 2006 yılından bu yana Eyüp’te 16 okulun güçlendirmesi, 14 okulun yeniden yapımı olmak üzere toplam 30 okulda depreme hazırlık çalışmaları gerçekleştirildi. Bu çalışmalar için yaklaşık  130 Milyon TL kaynak kullanıldı.

İSMEP Projesi kapsamında yıkılıp yeniden yapılarak hizmete açılan Eyüp Prof. Kaya Gürsel Ortaokulu ve Eyüp Dede Korkut İlkokulu’nun resmi açılış töreni Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve İstanbul Valisi Vasip Şahin tarafından 4 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Törene ayrıca Eyüp Kaymakamı, Eyüp Belediye Başkanı, İstanbul Milli Eğitim Müdürü ve İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin katıldı.

Yenilenen Eyüp Prof. Kaya Gürsel Ortaokulu ve Eyüp Dede Korkut İlkokulu’nun toplam metrekaresi yaklaşık 4 kat artarak 11 bin 832 metrekareye ulaştı. Mekansal olarak kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde geniş ve ferah alanlanlara sahip mimaride tasarlanan okullarda artan derslik sayılarının yanı sıra daha önce okullarda bulunmayan fen bilgisi laboratuvarları, bilgisayar, müzik ve resim gibi daha kaliteli eğitim sağlayabilmek için gerekli alanlar eklendi ve derslik sayısı %117, öğrenci kapasiteside %42 arttırıldı. Böylece daha fazla öğrencinin hem güvenli hem de daha modern binalarda öğrenimlerine devam etmesi sağlandı.