İPKB’NİN GURUR DOLU 18 YILI!

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi 18’inci Yılını Kutluyor!
İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi 6 Şubat 2006 tarihinden bugüne İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi’ni (İSMEP) yürütmekte.
İPKB olarak İstanbul’un bir deprem tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu biliyor ve 18 yıldır 1999 yılı ve öncesi yapılmış olan başta okul ve hastaneler olmak üzere kamu binalarını ya güçlendirerek ya da yeniden yaparak depreme güvenli hale getiriyoruz.
Göreve başladığımız günden bugüne dek 39 ilçede 799 okulda 20.187 adet dersliğimizi güçlendirerek depreme karşı güvenli hale getirdik. Yine aynı şekilde 39 ilçede 367 okulumuzu yeniden yaparak 7.807 olan derslik sayısını 12.875 adet dersliğe çıkararak 5.068 ek derslik kazandırdık. Toplamda ise 18 yılda 1386 binayı kapsayan 1180 okul ve okul kampüsünde hem güçlendirme hem de yeniden yapım faaliyetlerini tamamlayarak şehrimize güvenli yapılar kazandırdık.
İstanbul’da sağlık alanında yeniden yapımlarını tamamlamış olduğumuz Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi, Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi ve 829 Sismik izolatör ile güçlendirilen dünyanın en büyük hastanesi unvanına sahip olan Marmara Üniversitesi (Başıbüyük) Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesini depreme güvenli hale getirerek Sağlık Bakanlığı’na teslim ettik.
Yine şehrimizdeki okul ve hastanelerin dışındaki kamu kurumlarını da depreme karşı güvenli hale getiriyoruz. Bu anlamda toplamda 57 İdari Bina, 39 Yurt ve 23 Sosyal Hizmet Binasını tamamlayarak kullanıcılarına teslim ettik.
Bitirmiş olduğumuz 2023 yılına bir mercek tutmak gerekirse; 16 okulumuzu depreme güvenli, modern, çevreci ve sürdürülebilir olarak yeniden yaptık ve 31 okulumuzu da güçlendirerek öğrenci ve öğretmenlerimizin hizmetine sunduk. İdari binalarımızda devam eden çalışmalarımızdan olan 13 Bin metrekarelik Çekmeköy Kaymakamlığı inşaatını tamamlayarak teslim ettik.
“Sürdürülebilirlik Stratejisi Kılavuzu 2023”ü yayınlayarak 18 yılda edindiğimiz tecrübelerimizi sizlerle paylaşılabilir hale getirdik. Kılavuzumuza www.ipkb.gov.tr adresinde kütüphane bölümünden ulaşabilirsiniz.
Projelerimizde emeği geçen İPKB personeline, müteahhit ve müşavirlik hizmeti ile birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarımıza teşekkür eder, nice projeler üretmeyi dileriz.
“GELECEĞİMİZİ GÜÇLENDİRİYORUZ”