ISMEP Kapsamında Depreme Karşı Yeniden Yapılan, İstanbul’un En Büyük Hastanesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Teşrifleriyle Açıldı.

Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte İstanbul’da toplam 921 bin metrekare kapalı alanda 3.878 yatak kapasiteli, depreme karşı güvenli, deprem anında da hizmet verecek, teknolojik, çevre dostu ve modern hastanelerde sağlık hizmeti verilecektir.

İstanbul Valiliği, afet öncesi ve sonrası dönemde, oluşabilecek zararları en aza indirmek amacıyla, Dünya’nın en büyük deprem yatırım projelerinden biri olarak gösterilen ‘İSMEP’ projesini hayata geçirmiştir. 2006 yılından bu yana Valiliğimiz bünyesinde İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından yürütülen İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi ile, afet öncesi, afet anı ve afet sonrası için gerekli olan hazırlık, zarar azaltma, müdahale ve iyileştirmeye yönelik destekleyici ve önleyici uygulamalar proaktif bir biçimde ele alınmaktadır.

Sağlık sektöründe ise 12 hastane ve 59 poliklinik/sağlık ocağında güçlendirme ve onarım çalışmaları tamamlanmış olup, bunlardan en önemlileri Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’dir. ISMEP kapsamında yeniden yapılarak 10 Nisan 2016’da Sayın Cumhurbaşkanımızın açılışı ile hizmete alınan Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 100.000 metrekare kapalı alanda 486 yatak kapasitesi ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bu hastanenin yatırım tutarı güncel olarak 186 Milyon TL’dir.

Bugün açılışını yaptığımız Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi 303.000 metrekare kapalı alanda 1105 yatak kapasitesi ve 624 Milyon TL sözleşme bedeli ile (güncel fiyatlarla 939 Milyon TL) yapılmıştır. İstanbul’un en önemli ve en büyük hastanesi olarak kullanılacak olan Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 855 izolatör ile deprem anı ve sonrasında da İstanbullulara hizmet verebilecek ayrıca tasarımından yapımına kadar uygulanan kriterler ile LEED Gold (Altın) seviyesinde çevreci ve yeşil hastane olarak sertifikalandırılan il kamu hastanesi olacaktır. Mevcut Hastanemizin tamamının yeni hastaneye taşınmasını müteakip 45.000 metrekarelik eski hastane yıkılacak ve yerine yine ISMEP kapsamında projelendirilen Onkoloji Binası yapılacaktır.

Bu hastanemizi açtıktan sonra Haziran ayı içerisinde Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanemizin ilk etabını açmayı planlıyoruz. Bu hastanemiz ise 1099 yatak kapasiteli toplamda 259.000 metrekare kapalı alanda hizmet verecek şekilde yapılmaktadır. 2019’un Ekim ayında ise 1188 yatak kapasiteli Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ilk etabını açmayı hedeflemekteyiz.

Yıkılıp yeniden yapılan hastane komplekslerinin tamamlanmasıyla 921 Bin metrekare kapalı alanda 3.878 yatak kapasiteli depreme karşı güvenli ve deprem anında da hizmet verecek, teknolojik, çevre dostu, modern hastanelerde sağlık hizmeti sağlanacaktır.

Kamu binalarında deprem riskinin azaltılması kapsamında güçlendirme ve yeniden yapımı tamamlanan, devam eden, ihale aşamasında olan toplam 1365 kamu binasında çalışma yapılmış olup, bugüne kadar
9,8 Milyar TL tutarında yatırım yapılmıştır.

Netice itibariyle; yapım yılı, binanın fay hattına uzaklığı, kullanıcı sayısı, bina büyüklüğü gibi önceliklendirme kriterleri dikkate alınarak ve risk düzeyi yüksek binalardan başlanarak yapılan çalışmalar sonucunda İstanbul genelindeki kamu binalarının deprem riski asgari düzeye indirilmiştir.