İSMEP Kapsamında inşaa edilecek olan yeni AFAD Eğitim Merkezi ile Ekipler Afetlere Daha Hazırlıklı Olacak

İSMEP Kapsamında inşaa edilecek olan yeni AFAD Eğitim Merkezi ile Ekipler Afetlere Daha Hazırlıklı Olacak

İPKB’nin İstanbul AFAD ile birlikte yürüttüğüyeni eğitim merkezi projesi ile İstanbul’un deprem ve afetlere hazırlanmasında önemli bir adım daha atılıyor. 

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), İSMEP Projesi kapsamında çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Doğal afetlerde can kaybı riskini azaltmada afet öncesinde yapılan çalışmalar kadar, afet sonrasındaki müdahalenin de doğru ve hızlı olmasının önemine dikkat çeken Istanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (İstanbul AFAD) için şehrin iki yakasında inşa edilen komuta kontrol ve koordinasyon merkezlerine bu kez de özel olarak tasarlanmış bir eğitim merkeziyle katkı sağlanıyor. 

Yeşilköy’de, 7 bin metrekarenin üzerinde bir alana yapılacak olan AFAD Eğitim Merkezi’nde, ekiplerin deprem anında ve sonrasında nasıl davranması gerektiği uygulamalı olarak anlatılırken, farklı senaryolar için eğitimler de yapılabilecek. 

Eğitim alanı 12 farklı bölümden oluşacak 

Atatürk Havalimanı’na komşu olarak inşaa edilecek olan yeni eğitim merkezi toplam 12 farklı bölümden oluşacak. En önemli bölümlerden biri olan Deprem Simülasyon Merkezi, yaklaşık 1800 metrekare büyüklüğündeki bir alanda projelendirildi. Mahal içerisinde ayrıca konferans salonu, gözlem odaları, operatör odası ve diğer bölümler bulunacak. 

Deprem Simülasyonu, konferans salonu düzeninde yapılmış bir alana dahil olmak üzere hareketli bir platfforma ve deprem canlandırması yapılabilmesi için gerekli altyapıya sahip olacak olup; görsel, ses, ışık gibi efektlerin çeşitli ekipmanlarla sağlanacağı merkezde ayrıca bir adet 3D gösterim yapılmasına olanak sağlayan ekipman ve projeksiyon perdesi de yer alacak. 

Yeni merkezde bir diğer önemli alan ise, afet sonrasında, kurtarılabilecek hayatların enkaz altından bulunup çıkarılmasında önemli rolleri bulunan köpeklere ayrılmış durumda. K9 Eğitim Alanı adı verilen yaklaşık 1400 metrekarelik bu alanda köpek eğitim alanı, 25 adet köpek kulübesi, veteriner ve personel odaları bulunacak. 

Sahip olduğu birim ve ekipmanlarla, diğer eğitim merkezlerine oranla çok daha fazla özelliğin yer alacağı İstanbul AFAD Yeşilköy Eğitim Merkezi’nde ayrıca şu bölümler de bulunacak: 

  • Araç park ve bakımlarının da yapılabileceği kademe alanı ve açık spor sahası
  • 2 adet eğitim ve tırmanma kulesi
  • 4,50 metre su derinliğine sahip dalgıç eğitim havuzu
  • Güvenlik noktası da olarak tasarlanan güvenlik binası
  • KBRN eğitimlerinin yapılacağı bina
  • Kuyu eğitimlerinin yapıalcağı kurtarma eğitim kuyusu ve acil müdahale kuyusu
  • Sel anında olabilecek durumların eğitiminin verildiği sel havuzu
  • 2 katlı yıkılmış bir binanın simüle edildiği tünel – enkaz alanı
  • Yangın birimi ünitesi
  • Tesisin su ihtiyacını karşılayan su deposu 

İPKB ve İstanbul AFAD’ın idari ve teknolojik olarak gerekli tüm altyapı ve ekipmanı tasarlayıp hayata geçireceği yeni eğitim merkezinde, AFAD’ın Türkiye’nin diğer şehirlerindeki personelinin de eğitim alması planlanıyor.