İSMEP PROJESİ KAPSAMINDA YENİDEN YAPILAN PROF. DR. CEMİL TAŞCIOĞLU ŞEHİR HASTANESİ 30 MART 2020 İTİBARİYLE HİZMETE GİRDİ

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin yönettiği İSMEP Projesi kapsamında; sismik izolatör teknolojisi, akıllı ve yeşil bina konseptiyle yenilendi. 2 faz halinde projelendirilen yeni Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin I. Fazı, 30 Mart 2020 tarihi itibariyle hasta kabulüne başladı. Projenin bundan sonraki aşamasında, depreme dayanıksız olduğu için eski hastanenin yıkılarak projenin II. Faz inşaatına başlanacak.

Proje, İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığının İslam kalkınma Bankası ile imzaladığı kredi ile İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi kapsamında gerçekleştirildi.

Yılda 1.5 milyon poliklinik hastasının yanında 700 bin acil hastanın tedavi edilip, 45 bin ameliyatın gerçekleştirileceği hastane, sismik izolatör teknolojisiyle inşa edildi. 385 adet sismik izolatör, deprem anında yükün yaklaşık yüzde 90’ını absorbe ederek binanın çok az ve düzenli hareket etmesini sağlayacak. Böylece hastane, deprem anında ve sonrasında da tüm imkan ve yetenekleri ile hizmet vermeye devam edecek. II. Faz inşaatın tamamlanması ile birlikte hastanede kullanılan izolatör sayısı 503 olacak.

Yenilikçi ve çevreci teknolojileri itibarı ile vizyon bir proje olarak nitelendirilen hastanenin en önemli özelliklerinden biri de kendi enerjisini üretebilen bir yapı olarak dizayn edilmiş olması.

Hasta kabulüne başlanan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin I.fazı, 180 bin metrekarelik hizmet alanına sahip. Geriye kalan yüzde 20’lik bölüm de tamamlandığında hastane toplam 259 bin metrekarelik alanda hizmet verebilecek.

Projenin I.fazı 750 yataklı inşa edilmek ile beraber, Covid-19 salgını nedeniyle şu an 81’i yoğun bakım olmak üzere 600 yataklı olarak kullanılabilecek.