İSMEP Projesi Kapsamında Yıkılıp Yeniden Yapılan Sancaktepe Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Düzenlenen Tören ile Açıldı

İSMEP Projesi kapsamında olası bir İstanbul depremine karşı güvenli hale getirilmek üzere yıkılıp yeniden yapılan ve Sancaktepe’de bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adı ile 17 Mart 2021 Çarşamba günü düzenlenen tören eşliğinde eğitim ve öğrenime açıldı. Törene İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya olmak üzere İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü ve Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın torunu Hüsnü Uras ile davetliler katıldı.

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü arifesinde gerçekleşen törende Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, Bir milletin kaderinin değiştiği destansı bir savaşta binlerce isimsiz kahramanın da adını yaşatmak üzere yeniden yapılan okulun adının, Çanakkale Savaşı Kahramanlarından Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirilmesinden duyduğu memnuniyeti paylaştı.

25 Nisan 1915 günü çıkarmanın ilk günü inisiyatif alarak verdiği karar ile kendinden kat kat üstün düşman birliği ile çarpışmaya giren, düşmanı 30 saatten çok çıkarma bölgesinde hapsederek savaşın kaderine etki eden ve kendisi de aynı günkü çarpışmada şehit olan 9.Tümen, 27. Alay, 2.Tabur, 7.Bölük Komutanı Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın hayat hikayesini de paylaşan Vali Yerlikaya, şehidin adının verildiği bu okulda 1500 öğrencinin eğitim göreceğini, 44 derslik ve 26 atölye bulunduğunu dile getirerek, balmumu heykeller, şehit Yüzbaşının cephedeyken eşi Zehra Hanım’a gönderdiği mektuplar, siyah beyaz fotoğraflarla okulun adeta bir müze hissini verdiğini söyledi.

Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, 2006’da kurulan İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin okulların güçlendirilmesi ve yıkılıp yeniden yapılması çalışmalarını yürüttüğünü belirterek, “1999 depremi ve öncesinde 1322 okulumuz vardı. İstanbul Proje Koordinasyon Birimince bu okulların her birine tek tek gidildi. Zeminlerine, binaların dayanıklılığına bakıldı. 722 okulumuz güçlendirildi, 344 okulumuz yıkıldı, yeniden yapıldı. 86 okulumuzu da inşallah 2023 yılı içerisinde tamamlayacağız.” diye sözlerine devam etti.

Tören İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya ve protokolün katıldığı kurdele kesme ile sona erdi.