İPKB, 2019 YILINDA 26 OKUL VE KARTAL DR. LÜTFİ KIRDAR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’Nİ DEPREME HAZIRLADI

Değerli paydaşlarımız,

Ardımızda bıraktığımız her yıl, yeni yıl için bize daha büyük sorumluluklar yüklüyor. İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) olarak “Geleceğimizi Güçlendiriyoruz” mottosu ile yola çıktığımız ilk günden beri dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul’umuzu çeşitli bileşenleri ile afete hazırlamak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Çalışmalarımızda mühendislikten mimarlığa, iletişimden araştırmaya kadar multidisipliner bir yaklaşımla, bilgi transferi ve tutkuyu bir araya getiriyoruz.

Bu vesileyle bu mektubumuzun sonunda 2019 yılında neler yaptığımızı sizinle paylaşmak istedik. Yeni yılın daha başarılı işlere imza attığımız bir yıl olmasını dileyerek, projemize en başından beri katkı sağlayan tüm değerli paydaşlarımıza ve çok sevgili ekip arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Direktör

Kazım Gökhan Elgin

İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin,Projemizin başlangıcından itibaren İstanbul Valiliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, paydaşlarımız ve akademisyenlerimiz ile çok sıkı bir çalışma takvimi içerisindeyiz. Yaşadığımız 1999 Marmara Depremi ve dünyadaki tüm büyük deprem örneklerini incelediğimizde binaların afetlere karşı göstermiş olduğu yapısal direncin hayati önemi aşikar. Bu sebeple İstanbul’da bulunan riskli kamu binalarını taşıdığı riske göre güçlendirmek ve yeniden yapmak İSMEP projemizin temel yapı taşlarından biri” açıklamasını yaparak 2019 yılında güçlendirilen ve yeniden yapılan kamu binalarının sonuçlarını verdi.

“Geleceğimizi Güçlendiriyoruz” sloganı ile çalışmalarını 2006 yılından beri sürdüren T.C. İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), okul, hastane, yurt, idari ve sosyal hizmet binalarını depreme karşı dayanıklı, güvenli, modern ve enerji verimli binalar haline getirmek için uyguladığı İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) Projesi bünyesinde 2019 yılında 19 okulu yeni baştan inşa ederken, 7 okulu güçlendirdi. Bugüne kadar afete dayanıklı güçlendirme ve yeniden yapılan okul sayısı 1108, sağlık binası 113’i bulan İSMEP kapsamında 2 önemli hastanemiz (Okmeydanı ve Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastaneleri) ve 46 okulun güçlendirme ve yeniden yapım çalışmaları da sürüyor. 2019 yılında ayrıca Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılışı yapıldı.

İPKB sayesinde “okul güvenliği”nde lider ülke: Türkiye

Okullarda gerçekleştirilen güçlendirme-yeniden yapım çalışmaları ve afet acil durum planları ile Türkiye, Birleşmiş Milletler’in yürüttüğü Okul Güvenliği Programı’nda Lider Ülke olarak seçilirken aralarında Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Silivri Ortaokulu ve LEED Platinium Sertifikası almaya hak kazanan Kadıköy Atatürk Fen Lisesi’nin yer aldığı yeniden yapılan ve güçlendirilen okullarda sadece 2019 yılında toplam 20 bin 500 öğrenci öğrenim görmeye başladı.

İSMEP, bugüne kadar Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve Alman Kalkınma Bankası’ndan toplam 2.017 milyar Avro’luk yatırım aldı.