KADIKÖY ATATÜRK FEN LİSESİ LEED PLATİNUM SERTİFİKASI ALDI

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yıkılıp yeniden yapılan İstanbul Kadıköy Atatürk Fen Lisesi, merkezi ABD’de bulunan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen Leed Platinum Sertifikasını aldı. İstanbul Kadıköy Atatürk Fen Lisesi, çevreci ve yeşil bina konseptine uygun olarak tasarlanıp 2019 yılında yıkılıp yeniden yapılarak, öğretmen ve öğrencilerin hizmetine teslim edilmiştir. Kendi enerji ve elektriğini üretebilen okul aynı zamanda gün ışığından maksimum derecede faydalanırken, atık ve yağmur suları toplama sistemleri ile arıtılarak bahçe sulamasında kullanılmaktadır.

‘İSMEP PROJESİ DÜNYAYA YAYILMALI’

İstanbul’da 2006 yılında kurulmuş olan İSMEP Projesinin başta Türkiye geneli ve Dünya’ya örnek teşkil edip yayılmasını istediklerini vurgulayan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı; “ 2019 yılında yıkılıp yeniden yapılan İstanbul Kadıköy Atatürk Fen Lisesinin kendine özgü farklı bir yönü var. Böylesine çevreci böylesine üretken, kendi enerjisini kendi içerisinde bütünleştirebilen bir okulda yetişecek öğrenciler bu ülkenin umudu olacak. Belki buradan ülkemizin geleceğini kuracak çok yönlü önünü açacak bilim insanları yetişecek. Ben bir eğitimci ve öğretmen olarak kendim, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerim adına Sayın Direktörümüz ve kıymetli ekibine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kaydetti.

Yazıcı sözlerine şu şekilde devam etti; “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık döneminde hayata geçirilen İSMEP Projesi ileriye dönük stratejik liderliğin yansımasının çok önemli boyutu. İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya, bizim belki en müşkül konularımızdan biri olan ve zaman zaman birçok konuda eksikliğini hissettiğimiz inşaat, yeniden okul tasarımı gibi alanlarda çok stratejik liderliği ve etkili süreç takibi çok önemli. Bu konuda kendisinden çok ziyade fayda gördük, okullarımız ve çocuklarımız adına büyük bir katkısını hissettik.”

Konuşmalarının ardından sertifika İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı ve İPKB Direktörü Sayın Kazım Gökhan Elgin tarafından okul müdürü Sayın Muzaffer Güneş’e takdim edildi.