Kazım Gökhan Elgin, “İSMEP Kapsamında 1231 Kamu Kampüsünde, 1513 Binamızı Güçlendirdik veya Yeniden Yaptık.”

Kazım Gökhan Elgin, “İSMEP Kapsamında 1231 Kamu Kampüsünde, 1513 Binamızı Güçlendirdik veya Yeniden Yaptık.”

Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği tarafından iki yılda bir organize edilen Uluslararası Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı’nın 6.’sına panelist olarak katılan İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin, “ İSMEP kapsamda 1231 kamu kampüsünde, 1513 binamızı güçlendirdik veya yeniden yaptık. ” açıklamalarında bulundu.

Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği tarafından iki yılda bir organize edilen Uluslararası Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı’nın 6.’sı Gebze Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde başladı.  3 gün sürecek konferansın açılışına, İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direktörü Kazım Gökhan Elgin’in yan ısıra Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Dr. Muhammed Hasan Aslan, İnşaat Mühendisleri Sivil Toplum Kuruluşları Üniversite Öğrencileri ve meslek grupları katıldı.

Konferansın açılışı, İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin’in de konuşmacı olarak katıldığı panel ile başladı.

Panelde konuşan İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin, 16 yıldır yürüttükleri İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında İstanbul’da beklenen olası büyük bir depreme karşı yapılan çalışmaları dile getirdi.  Projenin 2,5 milyar Avroluk bir bütçeye sahip olduğunu ve kamu alanında yapılacak çalışmaları önceliklendiren bir proje yürüttüklerini anlattı.

Proje kapsamında AFAD’ın kurumsal kapasitesini arttırmak amacıyla Hasdal ve Akfırat’ta olmak üzere iki komuta kontrol merkezi kurulduğunu ve bu merkezlerin inşaatının tamamlandığını ekipmanlarının temin edildiğinin altını çizen Elgin, İstanbul’da haberleşme ağındaki sıkıntıları giderebilmek adına yapılan çalışmaları anlattı.

İSMEP’in Kültürel Tarihi Miras çalışmaları kapsamında, Turizm ve Kültür Bakanlığı ile çoklu afet risklerine karşı az, çok ve orta riskli binalar şeklinde bir envanter çalışması yapıldığını, bu çalışma doğrultusunda tarihi binaların güçlendirilmesi, restorasyon ve restitüsyon çalışmalarının yapıldığını anlatan Elgin; Aya İrini Kilisesi, Arkeoloji Müzesi ve Mecidiye Köşkü olmak üzere 3 binanın güçlendirilmesi ve restorasyon işlerinin devam ettiğini söyledi.

İSMEP Kapsamında 1999 yılı öncesi yapılan başta okullar olmak üzere kamu binalarını İstanbul’da beklenen olası büyük bir depreme karşı yıkılıp yeniden yapıldığının ya da güçlendirildiğinin altını çizen Elgin, “Proje kapsamda 1231 kamu kampüsünde, 1513 binamızı güçlendirdik veya yeniden yaptık. 720 okulumuzu güçlendirdik, 18 inin güçlendirme işlemleri devam ediyor. 297 okulumuz yeniden yapıldı ve 58 okulun yeniden yapım işi de İstanbul’da devam ediyor.” dedi.

KOVİD Dönemine 4 Hastane

İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin, Kovid döneminde ise proje kapsamında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi ve Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi olmak üzere İstanbul’daki 3 büyük hastanenin de yeniden yapım çalışmaları tamamlanarak hizmete açıldığını dile getirdi.

Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü’nde yer alan Prof. Dr. Asaf Ataseven Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin güçlendirme çalışmalarını anlatan Elgin; “30 yıldır bitirilemeyen bir inşaat vardı ve bu görev bize verildi. Biz bütün kolon ve perde duvarları keserek, sismik izolatör kullanarak güçlendirdik. Bu 4 Hastane de sismik izolatörlerle imar edilerek toplam 3500 yatak kapasitesine sahip hastaneleri İstanbul’da hizmete sokmuş olduk.” dedi.