Marmara Depremi Anma Programı ve Güvenli Yaşam Paneli Gerçekleşti

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık, İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldığı program, 18 yıl önce binlerce kişinin hayatını kaybettiği deprem felaketinin yıl dönümünde “17 Ağustos 1999 Marmara Depremi Anma Programı ve Güvenli Yaşam” Paneli başlığı altında düzenlendi. “Unutmuyoruz. Geleceğe güvenle yürüyoruz” sloganıyla düzenlenen programda yapısal ve yapısal olmayan tehlikeler hakkında sunumlar yapıldı.

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen başlayan programa AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Prof. Dr. Alper İlki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin İnceleme Müdürü Mahmut Baş ve İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin panelist olarak katıldı.

Toplumun afetlere hazırlanması, İstanbul’da yapıların depreme hazırlanması, İstanbul’un sismik değerlendirmesi ve deprem senaryoları, İstanbul’da afetlerin yapısal risklerinin azaltılması çalışmaları ve İSMEP Projesi ile Güvenli Yaşam konularının işlendiği panel yoğun ilgi ile karşılandı.