MARMARA ÜNİVERSİTESİ BAŞIBÜYÜK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ YENİ ADI İLE CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN TEŞRİFLERİYLE AÇILDI

T.C. Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen törenin ardından açıldı.

İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük ve önemli sağlık komplekslerinden biri olan Marmara Üniversitesi Prof. Dr. Asaf Ataseven, İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında, deprem anında dahi hizmete kesintisiz devam edebilmesi için “sismik izolatör tekniği”  ile depreme karşı güçlendirilen dünyanın en büyük hastanesi olarak öne çıkmaktadır. Hastanede toplam 827 adet sismik izolatör kullanılmıştır.

113 bin metrekare kapalı alana sahip hastanenin 155’i poliklinik, 60’ı yoğun bakım, 304’ü ise tek yataklı oda olmak üzere toplamda 535 yatak ve 28 ameliyathane ile hizmet vermesi planlanıyor. Hastane, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında spesifik bir pandemi merkezi olarak nisan ayında kısmen açılmış ve Kovid-19 hastalarına hizmet vermeye başlamıştı.