Şair Yahya Kemal İlköğretim Okulu Öğrencileri Artık Daha Güvenli Bir Okulda Öğrenim Görüyor

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin yeniden yapımını gerçekleştirdiği okullardan Kağıthane Şair Yahya Kemal İlköğretim Okulu, düzenlenen törenle yeniden öğrencileriyle buluştu.

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yeniden yapımı gerçekleştirilen okullar öğrencileriyle buluşmaya devam ediyor. Bugüne kadar İstanbul genelinde 200’den fazla okulu İSMEP kapsamında yıkarak yeniden yapımını gerçekleştiren İstanbul Proje Koordinasyon Birimi, son olarak Kağıthane Şair Yahya Kemal İlköğretim Okulu’ndaki çalışmaları tamamlayarak öğrencileriyle yeniden buluşturdu.Yaklaşık 1 yıllık bir çalışmayla yeniden yapımı gerçekleştirilen Şair Yahya Kemal İlköğretim Okulu, yenilenmeyle birlikte depreme karşı daha dayanıklı hale gelirken öğrencilerin de daha modern ve çevre dostu bir binada öğrenim görmesi sağlandı.Eski binada 20 derslikte 1485 öğrenciye hizmet veren okulun derslik sayısı, yeniden yapılan binada 40’a yükseltilirken toplam öğrenci sayısı ise 1640’a ulaştı. Yeni okulda ayrıca ana sınıfı sayısı 1’den 2’ye; fen bilgisi laboratuvarı ise 2’den 3’e çıkartıldı. Okulda ayrıca daha önce mevcut olmayan resim ve müzik dersliklerine de yer verildi. Bu çalışmalar sayesinde sınıf başına düşen öğrenci sayısında da düşüş sağlanarak öğrencilerin daha verimli bir ortamda öğrenim görmesi sağlandı.

Yeniden yapım öncesi zemin kat ve üzerindeki iki normal katla faaliyet gösteren Şair Yahya Kemal İlköğretim Okulu, yeni binasında bodrum kat, zemin kat ve üzerindeki 4 normal katla hizmet verecek. Kapalı alanı 1929 metrekareden 8826 metrekareye çıkan okulun, bu artışla birlikte öğrencilere daha ferah yaşam alanları sunmaya başladı.İPKB 2006 yılında “Geleceğimizi Güçlendiriyoruz” sloganı ile başlattığı çalışmalarla İstanbul’un tüm ilçelerindeki kamu kurumlarını kapsayan yeniden yapım ve güçlendirme çalışmalarına imza atıyor. Bu çalışmalarla gerek ulusal gerekse uluslararası ödüllere layık görülen İPKB yeniden yapımını gerçekleştirdikleri okullarla son olarak 23 Aralık 2015’te Arkitera İşveren Ödülü’nü aldı. İPKB’nin İSMEP Projesi kapsamındaki çalışmaları Birleşmiş Milletler tarafından da takdir ediliyor. Birleşmiş Milletler yürüttüğü Okul Güvenliği Programı’nda Türkiye’yi İSMEP Projesi kapsamındaki çalışmalarından ötürü “Lider Ülke” seçti.