Tahran Afet Risk Azaltma ve Acil Durum Yönetimi Örgütü’nün İPKB Ziyareti

İran’ın başkentinde afetlerle mücadele konusunda yetkili kurum olan Tahran Afet Risk Azaltma ve Acil Durum Yönetimi Örgütü (TDMMO)İstanbul Valiliği’ne önemli bir ziyaret gerçekleştirdi.

Depremle mücadele konusunda İstanbul ve Tahran arasında görüşmeler sağlandı. İran’ın başkenti Tahran’da 30 Aralık 2015’te düzenlenen “Doğal Afetlerde Güvenlik, Emniyet ve Afet Yönetimi Uluslararası Fuar ve Konferansı”nda yapılan ön görüşmelerin ardından İstanbul’u ziyaret eden İran Afet Riski Azaltma ve Acil Durum Yönetimi Örgütü (TDMMO) Başkanı Dr. Ahmad Sadeghi ve beraberindeki heyet, İstanbul Valiliği Vali Yardımcısı Haluk Nadir, İPKB yetkilileri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yöneticileriyle bir araya geldi. Görüşmelerde İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direktörü Kazım Gökhan Elgin ve ekibi, İstanbul’da yapılan çalışmaları TDMMO temsilcileriyle paylaştı. Afet Risklerinin Azaltılmasında Sendai Çerçevesi (SFDRR) ve 3. Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı’ndaki kararların da değerlendirildiği görüşmeler yapıldı.

İki tarafın temsilcileri de toplum temelli afet yönetimi, risklerin azaltılması, hazırlık ve müdahale evrelerinde işbirliği içinde bulunulması gerektiği görüşünde birleştiler. Taraflar ayrıca sahip oldukları uygulama ve deneyimleri de birbiriyle paylaşabileceği platformlar oluşturacak. Ayrıca bu platform ve forumlarla küresel girişimlere de katkıda bulunulması kararlaştırıldı.