TİKA, JICA ve ODTÜ işbirliğinde Afet Risk Yönetimi ve Afete Karşı Dirençli Toplumlar Yetiştirilmesi Kapsamında Eğitime Katılan Heyet İSMEP Projesini Sahada İnceledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve ODTÜ Afet Merkezi işbirliği ile düzenlenen eğitim programı katılımcıları 29 Nisan 2019 tarihinde ISMEP Projesi hakkında bilgi almak için saha ziyaretinde bulundular. Bu sene üçüncüsü düzenlenen ve Türkiye’deki afet modelini inceleyen heyet Bangladeş, Myanmar, Filipinler ve Pakistan’lı katılımcılardan oluşuyor. Heyet ISMEP Projesi kapsamında yıkılıp yeniden yapılan sırasıyla Kadıköy Atatürk Fen Lisesi ile Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyelerini ziyaret ettiler ve bilgi aldılar.

Heyetin ilk durağı afet güvenliği yanı sıra sahip olduğu yenilikçi teknolojileri ile yeşil bina kriterlerine uygun inşa edilen ve tamamlandığında LEED Platinum sertifikası alması hedeflenen Kadıköy Atatürk Fen Lisesi şantiyesi oldu. Heyetin okul gezisi esnasında İPKB Direktör Yardımcısı Emin Atak ve uzmanlarımız ile müşavir ve yüklenici firmaların yetkilileri eşlik etti.

Daha sonra Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesini ziyarete eden heyete İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin, ISMEP projesi hakkında bir sunum verdi. Sunumun ardından ISMEP’in büyük projelerinden biri olan Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatı gezildi.

Sismik izolatör teknolojisi sahip, enerji ve çevre dostu tasarım kriterleri ile projelendirilen hastanede incelemelerde bulunan heyet İPKB Direktör Yardımcısı Yalçın Kaya ve yetkililerden bilgi aldı.

Tamamı hizmete sokulduğunda 28 ameliyathane ve 1149 nitelikli yatak kapasitesi ile yılda 1,5 milyon hastaya hizmet verecek olan Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2 faz halinde inşa ediliyor. I.fazın ardından hastane yeni binaya taşınarak hizmete devam ederken eski bina da  yıkılarak yerine II. faz inşaatına başlanacak.