Yine Bir İSMEP Projesi, Yeni Bir Ödül: THBB 2016 Mimarlık Ödülleri

İSMEP Kapsamında Yıkılıp Yeniden Yapılan Güngören Tozkoparan Ortaokulu Projesini Hazırlayan Uygur Mimarlık, THBB 2016 Mimarlık Ödülü’nü Kazandı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB)’nin geleneksel olarak 4 yılda bir düzenlediği ve bu yıl Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliği ile gerçekleştirilen THBB 2016 Mimarlık Ödülleri’nin ödül töreni 4 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, betonun doğru kullanımını özendirmek, mimari üretim sürecinde betonu tercih edilen bir malzeme olarak öne çıkarmak ve bu çerçevede nitelikli yapı örneklerini ödüllendirmek amacıyla bu ödül törenini düzenlediklerini belirtti.

Ömer Selçuk Baz, Hayriye Sözen ve Hüseyin Bütüner’den oluşan jüri üç aşamada gerçekleştirdikleri değerlendirmenin birinci aşamasında, ağırlıklı olarak betonun kullanıldığı bina, bina gruplarının yanı sıra mühendislik yapıları, iç mekân uygulamaları, açık alan düzenlemeleri ve enerji verimliliği gibi yeşil bina konsepti kriterlerini de kapsayan bir değerlendirme yaparak son 5 yılda üretilmiş 57 projeden 19 projenin seçildiği bir ön seçim listesi oluşturdu. İkinci aşamada ön seçim listesinden 6 finalist proje seçildi ve üçüncü aşamada ise finalist yapılar, müellifleriyle birlikte gezilerek değerlendirildi. Bu özverili çalışmaların sonunda İPKB tarafından İSMEP Projesi kapsamında deprem riskine karşı yıkılıp yeniden yapılan Güngören Tozkoparan Ortaokulu ödüle layık görüldü.

FMV Özel Işık Okulları Muvaffak Benderli Salonu’nda yapılan törende söz konusu okulun mimarları Semra Uygur ve Özcan Uygur’a ödülü almak üzere İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin eşlik etti.

Üç İSMEP Projesi’de aday oldu

İSMEP projesi kapsamında İPKB tarafından deprem riskine karşı yıkılıp yapılan Güngören Tozkoparan Ortaokulu’nun yanı sıra aynı şekilde İSMEP Projesi kapsamında yıkılıp yeniden yapılan Alibeyköy Lisesi (Uygur Mimarlık) ve İstanbul’da olası bir deprem ve afet durumunda şehri yönetmek için inşa edilen iki komuta kontrol merkezinden biri olan İstanbul Hasdal Afet Yönetim Merkezi (İltay Mimarlık) yapıları da ödüle aday olarak gösterildi ve ön seçim listesindeki son 19 proje içine girerek sergide yer aldılar. Sergi 14 Ocak’a kadar Galeri Işık Teşvikiye’de görülebilir.

İPKB, 2015 yılında düzenen Arkitera Ödülleri kapsamında Uygur Mimarlık tarafından tasarlanan Güngören Tozkoparan Ortaokulu’nun da içinde bulunduğu 44 okul projesi ile Arkitera İşveren Ödülü’nü aldı.

Finalist projeler;

  • Güngören Tozkoparan Ortaokulu (Uygur Mimarlık),
  • Doğan Holding Genel Müdürlük Yapısı (NSMH),
  • Lüleburgaz Şehirlerarası Otobüs Terminali (Sıddık Güvendi, Tuna Han Koç, Barış Demir, Oya Eskin Güvendi),
  • Şişhane Park Kentsel Meydan ve Yeraltı Otoparkı (SANALarc),
  • T – Evi (Onur Teke),
  • TAC-SEV Yeni Kampüsü (Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık)