İstanbul AFAD’ın Kurumsal Kapasitesinin Arttırılması

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi olarak, İstanbul’u olası bir afete en iyi şekilde hazırlamak için il düzeyinde afet ve acil durum koordinasyon ve yönetiminden sorumlu üst kurum olan İstanbul AFAD’ın kurumsal kapasitesinin artırılmasına yönelik birçok çalışma yaptık. Öncelikle afet ve acil durumların yönetiminin yapılabilmesi için komuta merkezi çalışmalarına başladık. Bu kapsamda İstanbul AFAD’ın Cağaloğlu’nda bulunan mevcut komuta kontrol merkezinin kapasitesinin geliştirilmesi çalışmaları ile birlikte şehrin iki yakasında toplam 17 bin metrekarenin üzerinde alana sahip iki yeni kontrol komuta merkezinin inşaasını da gerçekleştirdik.

Güvenilir ve modern bir altyapıda, şehrin tamamına hâkim ve operasyonel kapasitesi hazır bu yeni komuta merkezlerinin biri Anadolu Yakası’nda (Akfırat), diğeri Avrupa Yakası’nda (Hasdal) konumlandırılmış olup, afet sonrasında 14 gün boyunca kesintisiz olarak 550 kişinin afeti yönetebilmesini sağlayacak şekilde tasarladığımız merkezlerdir.

Komuta merkezleri yalnızca şehrin merkezini değil, tüm ilçelerini kapsayacak bir şekilde hizmet vermektedir. Afet Yönetim Bilgi Sistemi’nin kesintisiz çalışacağı bir elektronik altyapı mimarisi oluşturulması hedeflenmiş ve Marmara Depremi’ndeki haberleşme kanalında çıkan sorunların yaşanmaması için komuta merkezlerinde teknolojik açıdan gerekli tüm ekipmanlar kullanılarak iletişim kanallarında çeşitliliğe gidilmiştir. Ayrıca bu komuta merkezleri, olası bir afet ve acil durumunda Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) dâhilinde merkezden komuta edilebilmesi için toplantı ve komuta merkezi salonları ile donatılmıştır. Bu toplantı salonlarında tüm bilgilerin anlık olarak görüleceği ve sahada alınan tüm görüntülerin, canlı yayınların ve tüm güncel durumun aktarılacağı TAMP’ta görevli Hizmet Birim ve Servisleri’nden gelen bilgilerin paylaşılacağı akıllı sistemler yer almaktadır.

Cağaloğlu, Hasdal ve Akfırat Komuta Kontrol ve Koordinasyon Merkezleri için yapılan yatırımlar

Olası afet ve acil durumlarda hizmet sürekliliği sağlayacak mimari ve teknoloji ile inşa ettiğimiz bu komuta merkezlerini afet ve acil durumlarda öncelikli kamu kurum ve kuruluşları ile kesintisiz iletişimi sağlayacak şekilde hazırladık. En kötü senaryolar da dahil tüm seçenekleri değerlendirdiğimiz çalışmalarımızda birbirini yedekleme ve yedeğin yedeği süreçlerini dikkate alarak çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Merkezlerin içindeki her oluşumun yedeğini araçlar içerisine de yerleştirdik. Ayrıca bu merkezler arasındaki bağlantının kopması durumunda, ayrı ayrı olarak kendi bulundukları yakalara hizmet verebilecek komuta kontrol mekanizmaları olarak çalışmaya devam edebilecekleri şekilde kurguladık.

İstanbul AFAD Afet Eğitim Merkezi

İstanbul’un deprem ve afetlere hazırlanmasında önemli bir adım daha olan İstanbul AFAD Afet Eğitim Merkezi projesini 14 Şubat 2018 tarihinde tamamladık. Merkezde afet öncesi/sırası ve sonrasına yönelik profesyonel arama ve kurtarma ekipleri, uzmanlar, yetişkinler ve öğrenciler uygulamalı eğitimler alabilecek.

İstanbul AFAD Afet Eğitim Merkezi ile ilgili daha fazla bilgi için yandaki info grafiği inceleyebilirsiniz. Görseli büyütmek için üzerine tıklayın.