Marmara Üniversitesi Başıbüyük Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük ve önemli sağlık komplekslerinden biri olan Marmara Üniversitesi Başıbüyük Eğitim ve Araştırma Hastanesi sismik izolatör teknolojisi ile güçlendirilen dünyanın en büyük hastanesi olarak öne çıkmaktadır. Hastanenin güçlendirme çalışmaları 15 Ocak 2016 tarihinde tamamlanmıştır.

Depreme karşı güçlendirme çalışmalarının yanı sıra modern ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde projelendirilen hastanenin, başta acil servis ve ameliyathaneleri olmak üzere; bodrum, zemin ve birinci normal kat eski projelere bağlı kalmaksızın yeniden tasarlandı.

113 bin metrekarelik bir inşaat alanına sahip olan Marmara Üniversitesi Başıbüyük Hastanesi, toplam 16 adet blok ve iki katlı bir kapalı garajdan oluşuyor. 600 adet olan hasta yatağı sayısı, servislerde bulunan yataklar ile toplam 720’yi buluyor. Hastanede ayrıca 29 ameliyathane, 15 adet röntgen, 3 adet anjiyo salonu yer alıyor. Güçlendirme ve renovasyon çalışmaları sonunda günde 10 bin hastaya hizmet verecek bir yapıya kavuşaca olan hastanede kullanılan sismik izolatörler ile birlikte deprem anında ameliyatlar kesintisiz bir şekilde devam edebilecek.

Uygulanacak olan yöntemle izolatörler yapıda uygun görülen kata, kolonların ve betonarme perdelerin altlarına yerleştirilerek, yapının zemin ile olan direkt etkileşiminin önüne geçiliyor. Yatay kuvvetlerin etkisiyle hareket edebilen bu izolatörler, deprem anında çok yumuşak ama büyük salınımlar yaparak deprem enerjisini sönümlüyor ve böylece depremin yıkıcı etkisi üstteki taşıyıcı sistem elemanlarını etkilemiyor.